Parafinování nástavků
Proč nástavky parafinovat?
Tuto otázku si položí asi každý včelař. Zvlášť, když zjistí, co vše parafinování obnáší, a že jej takřka nejde provést v domácích podmínkách. I my si zpočátku mysleli, že parafinovat nebudeme a necháme úly naprosto přírodní, úplně bez zásahu. Již během prvního roku jsme začali pochybovat o správnosti tohoto rozhodnutí. A zima nás nechala vystřízlivět úplně. Parafinování má na životnost nástavků a varroa den naprosto zásadní vliv. Dna nezachrání ani ližina z tvrdého dřeva (byť hodně pomůže). Po jedné zimě byly neošetřené úly ve velmi špatném stavu. Byly nasáknuté vodou, plesnivé, začaly praskat a rozpadat se. Sice brzy vyschnuly, ale opakované nasávaní vody a vysychání vedlo k tomu, že dřevo pracovalo, a to znamenalo jejich rychlou degradaci. Naštěstí šlo o velmi kvalitní nástavky, čepované a zajištěné bukovým kolíčkem, takže se nerozpadly úplně. Ale i tak byla patrná jejich degradace. Životnost takového nástavku je výrazně nižší než nástavku parafinovaného. Vůbec nepoužíváme šroubované nástavky. Jejich životnost je výrazně kratší, než u čepovaných. Chápeme, že mnozí zvažují jejich pořízení z důvodu nižší ceny. Ale po jejich nákupu rychle pochopí, že šlápli vedle. Sami jich taky několik máme, ale už slouží čistě jako transportní bedny pro převoz a uložení rámků. Celoročně na včelnici opravdu být nemohou.
Když se spojí kvalitní čepovaný nástavek a parafinování, tak získáme vysoce odolný nástavek s výrazně prodlouženou životností. Sami zatím nemůžeme potvrdit, ale někteří včelaři hovoří až o pětinásobném prodloužení životnosti. A to už je hodně velký nepoměr, když vezmeme v úvahu, že parafinování zvedá náklady na pořízení nástavku jenom cca o 100,-Kč. Když vezmeme v potaz, že za dobu životnosti jednoho parafinovaného nástavku bychom museli kupovat pět neparafinovaných. Tak je velký nepoměr zaplatit cca 500 Kč za parafinovaný nástavek nebo postupně 2 000,-Kč za pět neošetřených, které se postupně rozpadnou. Tato matematika hovoří celkem jasně, i kdyby parafinování prodloužilo životnost pouze dvakrát (500,-Kč vs. 800,-Kč). Ale životnost parafinovaného nástavku je s jistotou mnohem víc než dvojnásobná.
Parafinování vs. natírání barvou
I tuto variantu jsme zvažovali. Ale je zde několik faktorů, které jednoznačně vedly k rozhodnutí parafinovat. Uvedeme některé z nich.
1. Parafinováním dochází i k dezinfekci nástavků. Probíhá totiž při hodně vysokých teplotách.
2. Parafinováním se ošetří celý nástavek. Při nátěru barvou je to pouze vnější strana. Ale v zimě dochází ke kondenzaci vody ve vnitřním prostoru úlu a za mrazů je už 10 cm od zimního chumáče jinovatka. Nástavky nejsou vystaveny účinkům vody pouze zvenku, ale i zevnitř. Dochází k jejich bobtnání, plesnivění apod..
3. Nikdy nevíte, co barva se včelami udělá. Nevíte přesně její složení a účinek. U parafínu je jeho složení dané. Tedy pokud máte kvalitní parafín od renomovaného výrobce. Rozhodně nedoporučujeme levné parafíny z Číny. My sami používáme parafín z rafinérií MOL, který má zaručené složení. Sice je výrazně dražší, ale máme odzkoušeno, že funguje, včely do něj jdou a nemá žádné nežádoucí účinky.
4. Zkuste si vzít štětec a poctivě natřít 200 nástavků a 40 den. Brzy vás to přejde.
Technologie parafinování
Parafinování má několik zásadních pravidel, která je třeba dodržet. Jinak nepřijde patřičný výsledek.
Teplota
Parafínová lázeň musí mít minimálně 170°C, ideálně 180°C. Pokud má méně, tak se parafín správně nevsákne a nástavky jsou ulepené. V létě ve velkých teplech se vám budou lepit na ruce. Dřevo musí parafín do sebe nasáknout do hloubky. Pozor, k samovznícení parafínu dochází už při teplotách nad 200°C.
Čas
Nový nástavek by měl být v lázni minimálně 5 minut. Potřebuje dostatečný čas, aby se z něj vyvřela všechna voda a zcela se nasákl parafínem. Záleží na jeho vlhkosti. Když jej ponoříte, tak začne pěnit. Pokud byl vyroben z nedostatečně vysušeného řeziva, tak začne pěnit masivně a dojde ke vzkypění parafínu. Pokud chcete parafinovat již použité nástavky, tak je minimální čas 7 minut z důvodu dostatečné dezinfekce.
Nerezová vana
Pro parafinování je vhodná (ne-li nezbytná) nerezová nádoba. Při užití obyčejného černého plechu může dojít k zabarvení rozehřátého parafínu. Velikost vany by měla být alespoň taková, aby se do ní s rezervou zcela ponořily dva nástavky. Dělat po jednom nástavku je opravdu nekonečná dřina. S tím souvisí i spotřeba parafínu. Taková vana bezpečně pojme 100 kg parafínu, aby šlo vůbec nějak začít. Samotná spotřeba na jeden nástavek není zas tak vysoká. Ale těch 100 kg pro naplnění objemu, aby šly nástavky ponořit, prostě potřebujete. Dále potřebujete závaží, aby byly parafinované nástavky opravdu celé pod hladinou. A taky je třeba izolaci a víko, aby nedocházelo k úniku tepla a tedy neúměrně vysoké spotřebě plynu.
Zdroj tepla
K rozehřátí parafínu na kýženou teplotu je třeba dostatečně výkonný plynový hořák (průmyslový). Je prakticky vyloučeno topit dřevem, nebo uhlím, popř. elektřinou. Potřebujete totiž poměrně přesně regulovat teplotu. A to umožňuje pouze plyn. Elektřinou nedosáhnete dostatečné teploty. Uhlí nemáte jak regulovat. A není nic horšího než roztopený kotel se 100 kg parafínu, který se každou chvílí sám vznítí a vy nemáte možnost stáhnout plamen.
Bezpečnost
Při parafinování mějte k dispozici hasicí přístroj (ne vodní!) a hasicí deky. Samozřejmostí jsou bezpečnostní ochranné pomůcky. Od svářečských rukavic až po brýle. Je téměř 100% jisté, že rozžhavený parafín na vás nejednou vystříkne. Záleží jenom jak moc a kam. Nikdy neparafinujte v uzavřených prostorách doma!
Vyplatí se parafinovat svépomocí?
To je otázka, kterou si musí zodpovědět každý sám. Samozřejmě záleží na počtu včelstev. Ale pro přiblížení trochu počítejme:
- nerezová vana: cca 15 000,- Kč
- izolace vany: cca 3 000,- Kč
- parafín: cca 9 000,- Kč (tu vanu prostě musíte naplnit)
- plyn: cca 300,- Kč (pokud už máte doma bombu, jinak 1 500,-Kč)
- průmyslový hořák: cca 3 000,-Kč
- bezpečnostní a hasicí pomůcky: cca 1 500,-Kč
- + další drobnosti kolem (hrazda a háky na odkapávání, hadice, regulátor atd.)
Na první pohled můžete vidět, že zařízení na takové to domácí parafinování se pohybuje mezi 30 až 40 tis. Kč. Nezanedbatelný je také faktor bezpečnosti. Opravdu se nejedná o úplně bezpečnou činnost.
Hrubým odhadem nastává bod zvratu někde kolem 500 nástavků (a to bez faktoru času na shánění vybavení a času, který strávíte u činnosti samotné). Nám z toho vychází, že se to vyplatí cca od 100 včelstev výš. Jestli se to vyplatí vám, si musíte rozhodnout sami :-)
Naše parafinované nástavky
Nástavky, které nabízíme k prodeji jsou parafinované dle všech výše uvedených pravidel. Tedy:
- v nerezové nádobě
- při teplotě 180°C
- po dobu minimálně 5 minut
Při pouhém doteku na první pohled poznáte, že jde o kvalitní provedení. Nástavky nelepí, jsou příjemné na omak a nemají po sobě žádné mapy.
Parafinujeme primárně čepované nástavky té nejpevnější konstrukce. Naprosto stejné používáme v našem včelařském provozu a maximálně se nám osvědčily. Nenabízíme nic, co sami nepoužíváme a nemáme ověřeno.