Styrodurové plemenáče

11.12.2017

Použití styroduru ve včelařství považujeme za nejzásadnější objev poslední doby. Nám se styrodurové plemenáče osvědčily hlavně při tvorbě a odchovu oddělků. Na začátku května, kdy oddělky děláme, se poměrně často stává, že ještě přijdou mrazíky. Čerstvě vytvořený oddělek nemá dostatek včel, které by dokázaly při mrazu zahřát plod, kterého v nově udělaném oddělku bývá víc než včel. V klasickém dřevěném nástavku se nám stávalo, že když přišly mrazíky, plod uhynul a oddělek byl odsouzen k zániku.

Styrodur má  ideální vlastnosti a včely nemají problém plod zahřát. V létě, když už je oddělek silný, nastává opačný problém. Dochází k přehřátí. Izolační vlastnosti styroduru fungují i obráceně a zamezují nežádoucímu zvyšování teploty uvnitř plemenáče. Samozřejmostí je izolované víko, aby nebyl vnitřní prostor doslova vytápěn od rozpáleného plechového víka. Důležitým prvkem je síťované dno s možností redukce ventilace.

Naše plemenáče:

Naše plemenáče jsou zkonstruovány na 6 rámků míry langstroth (ideální pro rámkovou míru 44,8 x 15,9 cm, kdy včelám zbývá dole dostatek prostoru pro vyvěšení). Oproti klasickým 5 rámkům je zde zásadní výhoda. V naší praxi se nám jednoznačně potvrdilo, že ten jeden rámek navíc má značný vliv při přendání oddělku z plemenáče do klasického nástavku. Oddělek už je dostatečně silný a přesun mu nedělá žádné problémy velice rychle plně ovládnout prostor celého nástavku.

Konstrukce:

  • Jde o klasickou styrodurovou konstrukci s letákem, aby měly včely snazší přistávání a vstup do plemenáče. Plemenáč je sešroubovaný dlouhými vruty a veškeré spoje jsou slepeny voděodolným lepidlem.
  • Síťované dno s posuvným šubrem pro redukci větrání.
  • Dřevěný horní rámeček pro celkové zpevnění konstrukce a snazší manipulaci s rámky (umožňuje použití rozpěráku a zásadně prodlužuje životnost plemenáče, včely nevykusují styrodur pod víkem)
  • Strůpková fólie (významně zjednodušuje práci se včelami, včely nemačkáte víkem, umožňuje nahlédnout do plemenáče bez nutnosti úplného otevření)
  • Plechová střecha zateplená 30 mm polystyrénem (zateplení má zásadní vliv na izolační vlastnosti plemenáče, ať už úniky tepla, nebo naopak jeho přehřívání)
  • Očko vyztužené PVC trubičkou (zamezuje vykusování styroduru)
  • Otočný uzávěr očka


Plemenáč, s těmito na první pohled drobnými úpravami, má mnohem delší životnost, zjednodušuje práci s oddělkem a hlavně zvyšuje úspěšnost při odchovu oddělků.


Fotogalerie - styrodurový plemenáč